פיברומיאלגיה (בעברית: דאבת השרירים, Fibromyalgia Syndrome) היא תסמונת המאופיינת בכאבי שרירים מפושטים באזורים רבים בגוף, רגישות כואבת במישוש לוחץ בנקודות מסוימות (Tender Points), בדרך כלל סימטריות בגוף, קיפאון מסוים בתנועות בקימה בכלל ובבקרים בפרט, ובנוסף תסמינים נלווים כמו שינה לא מרעננת, עייפות, הפרעות בקשב ובכוח הרצון. ההפרעה מלווה לפעמים מחלות מפרקים דלקתיות.


מחקרים רבים הראו כי פעילות גופנית בכלל ובמים בפרט, יעילה מאוד לחולי פיברומיאלגיה ויכולה להקל על הכאבים השונים.

הסימפטומים והיכולת הטיפולית של המים:

·         חוסר איזון נוירו- כימי: פעילות גופנית בתוך הבריכה הטיפולית עוזרת להחזיר לגוף את האיזון הנוירו – כימי ולהקל על תחושות הכאב העיצבי- תחושתי.

·         מצב רוח ירוד, דיכאון וחרדה: פעילות גופנית עוזרת במקרים בהם דכאון וחרדה נילווים לתחושות הכאב הפיזי של חולי פיברומיאלגיה. המים משרים רוגע, מורידים את רמת החרדה ועוטפים את המטופל בביטחון ושלווה. כמו כן פעילות גופנית משחררת כמות גבוהה יותר של אנדרופינים הפועלים כמשככי כאב טבעיים ומשפיעה על רמות הסרוטונין אשר משפר את מצב הרוח.

·         חיזוק העצמות ותנועת המפרקים: התנגדות המים לגופו של המטופל עוזרים לשפר את תנועת המפרקים, להגמיש את השרירים ולחזק את העצמות. המים מאפשרים סביבה בטוחה לפעילות גופנית, הם תומכים במשקל ודואגים שלא יתרחש עומס מיותר על השרירים והמפרקים. לכן פעילות גופנית בתוך בריכה טיפולית נחשבת פעילות בטוחה אשר יכולה להתבצע על ידי כל אחד.

·         קשיון שרירים ומפרקים: חום המים מרגיע ומשחרר את השרירים, עוזר להרפות את המתח במפרקים וכן מרגיע ומשחרר מלחצי היום.

·         תשישות ועייפות כרונית: פעילות גופנית ידועה כמעוררת ומעלה את רמת האנרגיה של הגוף.

לסיכום ניתן לומר בוודאות, כי טיפול באמצעות הידרותרפיה נמצא יעיל מאוד לחולי פיברומיאלגיה ולתסמיניה השונים. 

בניית אתרים Blacknet.co.il